ورزش های رزمی چه فوایدی دارند

ورزش های رزمی چه فایده هایی دارند؟

 

ورزش‌های رزمی فواید زیادی برای جسم و روح به همراه دارند. برای انجام این ورزش‌ها باید از هماهنگی و نظم و دقت برخوردار بود.

 

 

افراد زیادی به هنرهای رزمی علاقه دارند، این ورزش‌ها فواید بسیاری دارند. یکی از فواید این ورزش‌ها این است که امکان دفاع شخصی را فراهم می‌آورند. با این وجود باید توجه داشت که ورزش‌های رزمی برای دفاع هستند نه آسیب رساندن به دیگران. انجام ورزش‌های رزمی باعث سلامتی می‌شوند و از آن‌ها می‌توان به عنوان راهی برای ورزیده کردن بدن استفاده کرد، زیرا هماهنگی اعضای بدن را بالا می‌برند. در این نوع ورزش‌ها روح و جسم درگیرند. همچنین بعضی افراد از این ورزش‌ها برای کم کردن وزن استفاده می‌کنند. این ورزش‌ها باعث بالا رفتن استقامت بدن می‌شود و بدن به راحتی تن به خستگی نمی‌دهد. ورزش‌های رزمی باعث انعطاف پذیری بیشتر می‌شوند و اعتماد به نفس را بالا می‌برند.

بعضی افراد فکر می‌کنند که ورزش‌های رزمی مانند ورزش‌های دیگر هستند و یا برای گذراند وقت انجام می‌شوند، اما با انجام آن‌ها و مقایسه‌شان با دیگر ورزش‌ها می‌توان تفاوت را احساس کرد. برای انجام این ورزش‌ها به هماهنگی جسم و روح نیاز است. برای مهارت پیدا کردن در این ورزش‌ها باید سال‌های زیادی را سپری کرد و جنبه‌های زیادی را درک کرد.

به عنوان مثال در چین، سال‌هاست این ورزش‌ها انجام می‌شود و آرامش و هماهنگی بدن را بالا می‌برد. برای انجام این ورزش‌ها باید بسیار منظم بود، همچنین باید به تغذیه و شیوه زندگی توجه کرد. باید آرامش درونی داشت و از توانایی‌ها کمال استفاده را برد و در آخر باید گفت، از انجام این ورزش‌ها هیچ وقت پشیمان نخواهید شد زیرا فواید آن را در زندگی روزمره احساس خواهید کرد.

اثرات ورزش های رزمی:

۱٫  تقویت سیستم ایمنی بدن
۲٫  تقویت سیستم هورمونی و رشد و نمو بهتر
۳٫  دفع سموم از بدن و آمادگی بیشتر اندام‌ها برای پذیرش غذا
۴٫  افزایش میزان سوخت و ساز و کمک به ساختن عضله
۵٫  کمک به دستگاه گوارشی و تنظیم اشتها
۶٫  تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان
۷٫  تقویت رباط‌ها، تاندون‌ها و تارهای عضلانی و جلوگیری از پارگی و کشیدگی آنها
۸٫  افزایش ضخامت غضروفی در مفاصل
۹٫  از بین بردن انقباض ماهیچه‌ها
۱۰٫ کمک به هماهنگی عصب و عضله در بعضی از انواع فلج‌ها
۱۲٫ کمک به کاهش و کنترل وزن
۱۳٫ تناسب و توازن حالت بدن و زیبایی اندام
۱۴٫ نیرومندی و مقاوم شدن و عادت کردن به فعالیت،و تسکین برخی درد‌ها
۱۵٫ تقویت اعصاب و ایجاد هماهنگی بین اعصاب و مراکز عصبی، و تسکین اسپاسم‌های عصبی
 
ورزش رزمی نقش مهمی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها، همچون بیماری‌های کلیوی، ریوی، ارتوپدی، عفونی، عصبی، دردها و سکته‌های قلبی، سکته مغزی، چربی خون، ضعف‌های عضلانی، کمردرد و آرتریت (التهاب مفاصل) دارد.
ورزش رزمی، سیستم قلبی عروقی فرد را تقویت کرده و قلب و ریه‌ها را وامی‌دارد که به طور مؤثر و کارآمد عمل کنند, در نتیجه ابتلا به بیماری قلبی  عروقی کاهش می‌یابد. مشاهدات علمی نشان دهنده این واقعیت ‌است. که افرادی که شغل آنها با فعالیت‌ جسمی روزانه همراه است، کمتر به سکته قلبی دچار می‌شوند. شرکت همیشگی در فعالیت‌های ورزشی باعث بهبود سطح تناسب فیزیکی بدن می‌شود؛ تناسب فیزیکی می‌تواند بیماری و معلولیت ناشی از بیماری‌ قلبی عروقی ، دیابت، چاقی، و یا فشار خون را به تأخیر اندازد، کاهش دهد و یا از آن جلوگیری کند. به طور کلی ورزش منظم در افزایش کیفیت زندگی نقش مهمی دارد.
ورزش رزمی حتی در پیشگیری و درمان سرطان نقش مهمی بازی می‌کند. این آثار و فواید پیشگیرانه و درمانی ورزش، در نتیجه اثرات فیزیولوژیکی آن بر جسم انسان است. مهمترین اثری که ورزش بر بدن انسان گذاشته و موجب تغییراتی در آن می‌شود، تغییرات قلبی تنفسی است.  که ورزش نقش حیاتی در این زمینه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *