NINJA RANGER

تاریچه نینجارنجر

چگونه به وجود آمده ؟

نینجا رنجر از دو کلمه ی نینجا و رنجر تشکیل گردیده است که هر کدام از این لغات دارای مفهوم و معنای بسیاری میباشد . به دلیل انشعابات فراوانی که دارند در کشورها و زبانهای مختلف معنای متفاوتی را شامل می شوند ، همچنین به دلیل اینکه از زبان ژاپنی به فارسی و برخی به لاتین ترجمه می شوند معنای چندان مثبتی نخواهند داشت ولی میتوان گفت چون منشاء ژاپنی دارد به فردی اطلاق میگردد که در چند رشته ی رزمی تخصص و مهارت پیدا نموده است ودر کل فردی فوق العاده و اعجوبه در رزم میباشد . لغت رنجر ( در حیطه ی رزمی – نظامی یعنی ضد ضد چریک ) در سبک رزمی نینجا رنجر یعنی فردی فوق العاده که تخصص در کلیه ی امور ورزشی پیدا نموده است ، این نینجاها در ایران بیشتر در جهت استعداد یابی، توسعه قهرمانی و همگانی شدن ورزش گام برداشته که نمونه ی آن در مسابقات رینگی که بخش اعظم این سبک را تشکیل میدهد و رکن اساسی میباشد و مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی و …است ،

که نشانگر فرق آن با نینجاهای دیگر میباشد .

 

 

هدف به وجود آمدن نینجا رنجر چیست ؟

هدف از به وجود آمدن این رشته را درگذشته ی نینجاها میتوان بررسی کرد ؛ سالهای متمادی است که نینجاها را درجهان یاغی و تروریست معرفی نموده اند و نینجاها افرادی بودند که اجیر می شدند برای از بین بردن حکام و پادشاهان . آنان در کشور پهناور چین دست به هر کاری می زدند که بعد ازفروپاشی نینجاها در چین و فرار آنان به ژاپن ، در کوههای سوزاکا اقامت گزیده و به تعلیم و تجدید قوا پرداختند و بعد از سالها و در قرن حاضر این رشته در ژاپن توسط دکتر ماساکی تسومی به صورت یک سنت شروع به کار نموده که امروزه در چندین کشور جهان دارای انشعابات و نمایندگی میباشد . به دلیل اینکه رشته ی نینجا در جهان دارای فدراسیون نمیباشد دارای هیچگونه مسابقات جهانی نمیباشد و بیشتر به صورت فستیوال و سمینار مراسمی برگزار می گردد.
کانچو فیروز خنجری در سال 1383 با توجه به اینکه استعداد جوانان این مرز و بوم به هدر نرود با هدف رینگی کردن نینجاها در استایل های مختلف به تحول بزرگی پرداخت تا نینجاهایی را که تا به حال به عنوان نینجاهای نمایشی و هالیودی خطاب می نمودند را قدرت بخشیده تا بدین صورت نینجاهایی را به جهان معرفی نماید که به طور کامل در شرح ذیل برای خوانندگان تشریح می گردد.

نینجا رنجر به طور کلی به چهار قسمت دسته بندی شده است :

نینجا آرچر ( NINJA ARCHER )

نینجاهای تیر انداز با کمان ؛ که ورزشکار در طول دوره های ورزشی خود در این سبک با سه کمان ریکرو ، کامپوند و کراس آشنا شده و قابلیت این را پیدا میکند که در مسابقات این رشته شرکت نماید و در این رشته جذاب و دیدنی به قهرمانی کشوری ، جهانی و المپیکی برسد . از این رو با توجه به امکاناتی که مسئول سبک نینجا رنجر (کانچو فیروز خنجری ) فراهم ساخته هنر جویان میتوانند در مدرسه نینجا دوره های تئوری و عملی را طی نمایند تا در مسابقات و لیگ تیراندازی با کمان کشور شرکت نمایند و این یک امتیاز برای هنر جویان این مرز و بوم می باشد .

نینجا کامبت (NINJA COMBAT )

نینجاهای مبارز ؛ که این دسته خود دارای سه زیر مجموعه میباشد که بخش اول آن اوپن کومیته و بخش دوم آن نینجا فایتر یا نینجاهای رینگی که اساسی ترین رکن این رشته می باشد که در شش استایل برگزار میگردد که سعی بر این شده تا استایل ” لوکیک ” در بخش آقایان و ” سمی کنتاک ” در بخش بانوان آموزش داده شود ؛ تا هم سو در راستای قوانین فدراسیون ورزشهای رزمی گام برداشته شود ، باشد که انرژی و استعداد های جوانان این رشته هدر نرود و با این کار گامی بلند در جهت توسعه واستعداد یابی ورزش برداشته باشیم. بخش سوم نینجا کامبت ؛ سن شوآن است که این نیز جهت آشنایی ورزشکاران به اقسام مبارزات ، آموزش داده میشود .

نینجا کماندو (NINJA COMMANDO )

قسمت سوم نینجا رنجر بنام نینجا کماندو که از پیچیده ترین و سخت ترین دوره های این سبک می باشد ، که یک هنرجو می باید با چندین رشته ورزشی آشنا شود و دوره های آن را طی نماید .( این کیس ها قسمتی د ردوران زیر کمربند مشکی و قسمت های دیگر آن در دوران دان ها گنجانده شده است .) که قسمت های شنا ، تیراندازی با تفنگ بادی،کوهنوردی ، تای جوتسو با سلاح و بدون سلاح (دفاع شخصی با سلاح و بدون سلاح ) ، کوبودو جوتسو (تمام سلاحهای سنتی رزمی) از قبیل : چوب – نانچیکو (تک و جفت) و سه جفت (سانچیکو) -تیراندازی با کمان – زنجیر- شمشیر و … در دوران آن تا کمربند مشکی آموزش داده می شود و کایت سواری – راپل- دارت – صخره نوردی – اسکیت با سلاح و حرکات ویژه کماندویی ، سومو ، آکروژیم ، سوارکاری ، پرتاب کارد ، شوریکن (ستاره ) ، فوکی بارای ، جهت شناسی در شب ، استتار ، ذن و مدیتیشن ، کمک های اولیه و … که در دوران دان ها آموزش داده می شود .

نینجا استار (NINJA STAR )

به دلیل قهرمانی بودن و استثنا بودن و کسب افتخار برای مملکت ، یک دان به شودان اضافه می گردد.