از گذشته تاکنون ورزش‌های رزمی در میان مردم از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و فراگیری دانش هنر رزمی یک مزیت و ویژگی حائز اهمیت برای هنرجویان رزمی‌کار محسوب می‌شود. به سبب محبوبیت و طرفداران هنرهای رزمی، بسیاری از باشگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، مدارس و به طورکلی مجتمع‌های آموزشی نسبت به جذب مربی هنرهای رزمی اقدام می‌کنند.

بر اساس قوانین مربیان هنر رزمی پیش از آغاز فعالیت خود باید به عقد نمونه قرارداد استخدام مربی ورزشی با مدیران مجتمع آموزشی جهت جلوگیری از بروز مشکلات و یا هرگونه سوءتفاهمی در آینده اقدام کنند. در ادامه‌ی این مطلب به هر آنچه باید درباره‌ی شغل مربی ورزش‌های رزمی و وظایف مربیان بدانید پرداخته می‌شود.

مربی ورزش رزمی

استخدام مربیان ورزش‌های رزمی نسبت به جذب سایر مربیان ورزشی کمی دشوارتر بوده و مهارت آدم ‌شناسی فرد مصاحبه کننده و یا مدیر مجتمع آموزشی را طلب می‌کند. علت اهمیت استخدام شخص مناسب جهت آموزش به سایر ورزشکاران و هنرجویان هنگام وقوع سوانح و حوادث ورزشی نمایان خواهد شد. در صورت باکفایت بودن مربی ورزش رزمی، اقدامات وی نظیر رساندن کمک‌های اولیه به شخص مصدوم، کنترل جو و محیط اطرافیان و دعوت آنان به حفظ خونسردی خود و اقدام به انتقال شخص مصدوم به مراکز درمانی، منجر به حفظ جان هنرجویان می‌شود.
به این نکته توجه داشته باشید در صورتی‌که مربی ورزش رزمی با اقدامات نادرست مرتکب ایجاد خسارت و زیان رسیدن به هنرجویان شود، هنرجو امکان شکایت از مدیر مجتمع آموزشی را دارد. هنگام شکایت هنرجویان از مربی ورزش رزمی دادگاه طبق قانون از مدیر مجتمع ورزشی، ارائه کارت و یا حکم مربی‌گری می‌طلبد. در صورتی‌که مربیان صرفا به سبب آشنایی با ورزش رزمی و مدیر مجتمع به استخدام درآمده و از مجوز آموزش برخوردار نباشند، مطابق قانون به عنوان مجرم شناخته می‌شوند.

وظایف مربی هنرهای رزمی

وظایف محول شده به مربیان هنرهای رزمی نسبت به مربیان سایر رشته‌های ورزشی کمی متفاوت است. شرح این وظایف به قرار زیر می‌باشد:
  • حضور مداوم مربی و نظارت کامل به فعالیت هنرجویان

مربیان هنرهای رزمی جهت جلوگیری از وقوع حوادث و صدمات به هنرجویان، همواره موظف به نظارت دقیق بر نحوه‌ی اجرای حرکات بوده و تا اتمام شیفت کاری خود حق ترک محل آموزش را ندارند.
لازم به ذکر است در مواقع اضطراری مربی با قرار دادن جانشینی در جایگاه خود به ترک محل آموزش اقدام کند. در صورت عدم وجود جانشین مناسب مربی باید کلاس خود را به اتمام رسانده و پس از اطمینان از ترک کلیه هنرجویان از باشگاه به اضطرار خود بپردازد.
  • نظارت دقیق

    در صورت غفلت مربیان از نحوه‌ی اجرای فعالیت‌های ورزشی توسط هنرجویان، امکان وقوع حوادث و صدمات جبران ناپذیری برای آن‌ها وجود دارد که به شکایت از مربیان ختم شده و میزان شدت مجازات وی مطابق قانون به میزان شدت آسیب وارده و مدت غفلت و ترک موقعیت مربی بستگی دارد.
  • آگاهی از شرایط جسمانی هنرجویان

مربیان ورزش‌های رزمی پیش از آغاز تدریس و تمرین دادن به هنرجویان موظف به دریافت اطلاعات از وضعیت جسمی کنونی هنرجویان هستند. در صورت بهبود مصدومیت هنرجو مربی موظف به دریافت گواهی معاینه از پزشکان متخصص از سلامت جسمانی هنرجویان برای آغاز مجدد تمرینات رزمی می‌باشد.
  • شناخت توانایی‌های هنرجویان

    یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم جهت اتخاذ شغل مربی‌گری‌ برای حرفه‌های رزمی، مهارت شناخت میزان توانمندی هر یک از هنرجویان است. مربیان هنرهای رزمی به سبب گذراندن دوره‌های آموزشی مربی‌گری‌ باید به تقویت مهارت شناخت تمرینات متناسب با وضعیت جسمانی هر فرد بپردازند. برای شناخت قابلیت‌های هنرجو آگاهی از اطلاعاتی همچون قدرت بدنی، مهارت و تجربه هنرجو در زمینه تخصصی ورزش رزمی، وزن، قد، سن، بیماری‌های جسمانی و… لازم است.
  • آگاهی از نحوه‌ی رساندن کمک‌های اولیه به هنرجویان

هنگام وقوع حوادث ورزشی، آگاهی مربی از چگونگی کمک‌رسانی ودرواقع اجرای کمک‌های اولیه به هنرجویان مصدوم، جهت بهبود با سرعت بیشتر و جلوگیری از بروز آسیب‌های شدیدتر و شاید جبران نشدنی برای هنرجو، نقش بسزایی دارد.